Tophane Saat Kulesi

bursa-tophane-05

Bursa Tophane Parkı, kentin tam merkezinde bulunan, Tophane Saat Kulesi, Orhan Gazi Türbesi, Şehitler Anıtı, muhteşem bir şehir manzarası ve Osman Gazi Türbesi ile meşhur, oldukça önemli ve tarihi yerlerden biri olarak biliniyor.

Park etrafında birçok restoran, cafe ve çay bahçelerini bulabilirsiniz.  Bursa Tophane, büyük bir bölgeyi kapsıyor olsa da bu park, Tophanenin en önemli ve en bilindik yeri olarak biliniyor.

bursa-tophane-02
bursa-tophane-03

Parktan içeri girer girmez hemen sağ tarafta Orhan Gazi Türbesi bulunuyor. Parkın hemen sol tarafında ise, Osman Gazi Türbesi. türbeleri ziyaret ettikten sonra, parkın tam ortasında bulunan 6 katlı 65 metre uzunluğunda olan saat kulesini görebilirsiniz.

Bu kule Bursa Belediyesi tarafından yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılmaktaymış.

bursa-tophane-09
bursa-tophane-04

Kulenin hemen sağ tarafında küçük bir cafe bulunuyor ve bu cafeden Bursa’nın manzarasını seyredebilir, yorgunluğunuzu bir şeyler içerek atabilirsiniz. Ancak size tavsiyem bu kafede oturup manzara seyretmek yerine, saat kulesinin tam arkasında daha iyi bir manzara izleyebileceğiniz yere gidin.

Bu bölüm hem ücretsiz hem de şehir manzarasını çok daha iyi görüyor. Oturacak yer olmasa da, ayakta da manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Genelde parka girerken pek dikkatimizi çekmeyen, parktan çıkarken dikkatinizi çekebilecek olan İstiklal Savaşı Şehitler Abidesi’ne de bir göz atabilirsiniz. Parktan çıkar çıkmaz sol tarafa doğru gittiğinizde, Sümbüllü Bahçe Konağını göreceksiniz. Bir nevi çay bahçesi diyebileceğim bu yer, parkın içerisinde bulunan cafeden çok daha güzel. Bu mekanda bir şeyler yiyebilir veya Bursa’nın şehir manzarasına karşı bir şeyler içebilirsiniz.

bursa-tophane-01
bursa-tophane-07
bursa-tophane-08

Bursa şehir merkezinde yer alan park, Bursa Ulu Cami‘ye 10 dakika yürüme mesafesinde, Balibey Han ve Bursa Kalesi‘ne 5 dakika yürüme mesafesindedir.

Bu yüzden, eğer parka şehir merkezi yakınlarından ulaşmaya çalışıyorsanız, hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

osman-gazi-turbes2

Bursa Tophane Parkı, daha çok dini yapılara merakı olanların ziyaret edebileceği güzel manzaralı bir yerdir. Çevresinde birçok restoran bulabileceğiniz bu parkın en güzel yanı da, birçok turistik yere süper yakın olması. Yani, bu parktan 15 dakika yürüyerek Muradiye Külliyesi’ne bile gidebiliyorsunuz.