Kemalpaşa Tatlısı

kemalpasa-tatlisi

Kemalpaşa Tatlısı, yüzlerce yıldır, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan ve eski adı Kirmastı olan Mustafakemalpaşa ilçesine ait bir tatlı çeşididir.

Bir başka yerden Mustafakemalpaşa’ya gelmemiş, tamamen bu ilçede bulunmuştur. Günümüzde de, sadece Mustafakemalpaşa ilçesinde üretilmektedir.

kemalpasa-tatlisi-10
kemalpasa-tatlisi-09

Kemalpaşa Tatlısı dendiğinde elbette aklımıza lezzetlerle dolu şehrimiz Bursa gelmelidir. İlk olarak Mustafa Kemal Paşa ilçesinde küçük süthanelerde üretilmeye başlanmıştır. Asıl adı ‘Mustafa Kemal Paşa Peynir Tatlısı’dır fakat halk arasında Kemalpaşa tatlısı olarak anılmaktadır. Peynir çabuk bozulabilen bir süt ürünü olduğundan memleketinden uzaklaştıkça peynir miktarı en az seviyeye çekilmiş ve hamurunun ise kurutularak paketlerde satılmasına neden olmuştur. Her türlüsünde lezzet ihtiva etse de yerinde yemek elbette ki daha farklı lezzet bombardımanı yaşamanıza neden olacaktır.

kemalpasa-tatlisi-08
kemalpasa-tatlisi-07

Rumlar Kurtuluş Savaşı’ndan önceki yıllarda tatlı yaparlarken günün birinde Dondurmacı Ahmet adlı yiğit bir Türk ustanın bu usulü Rumlar’dan öğrenmesiyle ilçede tatlı yapılmış ve kendisinin ilk yapan kişi olduğu söylenegelmiştir. Farklı illere dağılıp popülerlik kazanmasında 1976 yılına kadar İzmir İstanbul yolunun ilçenin içinden geçmesi neden olmuştur. Buna bölgede mola veren insanların tatlıdan alarak gittikleri yere götürmesinin etkili olduğu iddia edilmektedir.

kemalpasa-tatlisi-05
kemalpasa-tatlisi-03
kemalpasa-tatlisi-02
kemalpasa-tatlisi-01

Kemalpaşa tatlısı, aslında orijinal adıyla Mustafakemalpaşa Peynir tatlısı demeliyiz çünkü bu leziz tatlı adını Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesinden almıştır. 1950’li yıllardan beri üretimi devam eden tatlı özel bir peynirle yapılmaktadır. Aslında evlerde yapımının zorlaşmasının sebebi de budur. İçinde peynir olduğu için raf ömrü de kısalmaktadır. Bunun için ilçede tatlı taze peynirle yapılmakta ve satılmakta fakat hazır paketler için iki kez fırınlanarak kavrulmaktadır.