Cumalı Kızık Köyü

Cumalikizik-koyu

Cumalıkızık tam bir zaman kapsülü!.. Cumalıkızık otantikliğini en iyi korumuş, en şirin köylerimizden. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir köyde yaşamak nasıl merak ediyorsanız, burayı takviminize sıkıştırın deriz… Aslında zamanında 15 adet kızık köyü varmış ama Kurtuluş Savaşı, sel, gecekondulaşma gibi çeşitli sebeplerle yok olmuşlar. Buranın nasıl paçayı kurtardığına dair hikayeleri aşağıda geniş geniş anlatırız.

Cumalikizik-koyu-12
Cumalikizik-koyu-11

Köyü önce ağzımız açık, sonra kulaklarımızda gezdik: İnsan taş döşemeli dar sokaklar boyunca uzanan mor, mavi ya da sarı renklere boyanmış, kerpiç, tahta vetaş karışımı evleri gördüğünde köyün korunmuşluğu karşısında hayrete düşüyor. Malum, seceremizin kabarık olduğu bir konu. Tarihi 1300‘lü yıllara dayanan köyde betonarme bina yok denecek kadar az, tüm evler aslına uygun olarak restore edilmiş. Bu evler tipik olarak cumbalı, iç avlulu ve en güzeli bu avluları restoran olarak işletiyorlar… Öyle güzel ki, Osmanlı sivil mimarisinin en gözde örneği olarak tarih, sanat tarihi, mimarlık gibi derslerde okutuluyor. Öyle çanak antenmiş, ışıklı tabelalarmış gibi görüntü kirlilikleri de yok.

Cumalikizik-koyu-10
Cumalikizik-koyu-09

Cumalıkızık’ta Yapılacak Şeyler

Öksüz Doyuran Kahvaltı: Tamamı doğal ve taptaze ürünlerle süslenmiş bir sofrada hayal edin kendinizi. Yediğiniz her şey mis gibi kokuyor ve hepsi birbirinden lezzetli. İşte bu hayalin gerçekleşebileceği yerlerden biri Cumalıkızık. Özellikle köy evlerinde verilen kahvaltılarda yöre kadınlarının yaptığı dumanı üstünde tüten çeşit çeşit gözlemeler, ev yapımı reçeller, enfes köy peynirleri, tereyağı ve taptaze yeşillikler süslüyor sofraları.

Yürüyüş: Cumalıkızık Köyü içinde ve civarda yürürken temiz havanın etkilerini hemen hissedeceksiniz. Hafif bir uyku hali nüksedecek bünyenizde hem temiz havadan, hem de huzur kokan atmosferden ? Çarpıcı güzellikteki cumbalı yüzyıllık evler, göğe kadar uzanan çınar ağaçlarının gölgelediği köy kahveleri, kapı önlerinde oturan ve sizi hiç yabancılamadan bahçelerine buyur eden köylüler renk katacak yürüyüşünüze.

Fotoğraf Turu: Ben bu köye ne zaman gelirsem geleyim kendimi Japon turist gibi hissediyorum. Çünkü her geldiğimde onlarca fotoğraf çekiyorum. Tarihi evler, konaklar,  daracık sokaklar, köy kahveleri, uçsuz bucaksız ormanlık alanlar, derme çatma dükkanlar her biri film karesi gibi canlı, renkli. Siz de geziniz boyunca gördüğünüz güzelliklerin fotoğrafını çekin ve bu güzel anları ölümsüzleştirin.

Cumalikizik-koyu-07

Büyük dükkanlar, butikler ve geniş bir çarşı beklemeyin Cumalıkızık’ta. Onun yerine mini tezgahlar, küçük dükkanlar ve köy pazarı gibi bir yer var köyün hemen girişinde. Yediğiniz, beğendiğiniz her şeyden ama her şeyden satın alabilirsiniz. Köy ekmeği, ev yapımı reçeller, sebze – meyve, mis gibi salça, peynir çeşitleri ve kurutulmuş meyvelerden  satın alabilirsiniz.  Fiyatlar da el yakmıyor.

Cumalikizik-koyu-04
Cumalikizik-koyu-05

Yeme – içme dışında bir şeyler alayım, hediye edeyim ya da hatıra kalsın diyorsanız da seçenekler var. Yöre kadınlarının yaptığı el emeği, göz nuru patikler, çoraplar, yemeniler, yöresel eşyalar ve takılar aklınızı başınızdan alacak. Hepsi rengarenk, hepsi cicili bicili. Evinizin bir köşesine renk gelsin istiyorsanız seçmekte zorlanacaksınız.

Cumalıkızık son yılların en gözde turizm merkezlerinden biri olsa da konaklama açısından fakir. Bölgede 1 adet otel yer alıyor onun da Booking.com değerlendirme puanı çok düşük. Cumalıkızık ve çevresinde konaklamak isterseniz Bursa otellerine göz atabilirsiniz.

Cumalikizik-koyu-03

Cumalıkızık’ta yöresel tatlardan deneyebileceğiniz şirin restoranlar da var. O zengin kahvaltıdan sonra öğle saatlerinde değil, ancak akşamüstü acıkırsınız ama aklınızda olsun Bursa ve çevresine özgü yemeklerden deneyebilirsiniz.Özetle Cumalıkızık özetle hafta sonları gidilebilecek çok güzel bir gezi noktası.