Bursa Zeytinyağı Ürünleri

zeytin-urunleri-09

Binlerce yıllık geçmişi olan Bursa‘nın sahil köyü eski adıyla Trilye‘de zeytin ve zeytin ürünleri pazarında doğal ürünler uygun fiyata satılıyor.

Trilye’ye gezmek için gelen vatandaşlar, temiz hava ve tarihi dokunun yanında Trilye zeytinlerine de ilgi gösteriyor.

Köy kadınlarının kendi tarlalarından toplayıp, satışa çıkardığı zeytinler doğallığı ve uygun fiyatıyla vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Açtıkları tezgahla ev ekonomisine katkıda bulunan köy kadınları, farklı zeytin çeşitlerini hasattan sonra satışa çıkarıyor.

zeytin-urunleri-08
zeytin-urunleri-05

Gemlik Zeytininin özellikleri Gemlik zeytini morfolojik, fizyolojik ve ekilebilir olmayan dağlık, taşlık ve kireçli topraklara sağladığı uyum bakımından diğer zeytinlere göre farklılıklar göstermektedir.

Coğrafi olarak geniş bir alanda Gemlik Zeytini fidanı dikilerek Gemlik Zeytini adı ile üretim yapılsa da Gemlik Zeytini Özelliklerini özellikle Gemlik Coğrafyasında hava-su-toprak-iklim ve işlenme özelliklerinden almaktadır.

zeytin-urunleri-07
zeytin-urunleri-04

Zeytin, Zeytinin tarihçesi ve Zeytin ağacının kökeni hakkında hiç kimse net bir bilgiye sahip değildir. Elde şu tarih diye işaretleme yapılabilecek net bir veri bulunmamaktadır.

Arkeolog ve paleo-botanikçilerin yapmış oldukları araştırmalar neticesinde Akdeniz havzasının birçok değişik bölgesinde çeşitli yabani zeytin verilerine ulaşılmıştır.

zeytin-urunleri-02
trilye-zeytinyagi
zeytin-urunleri-03
tirilye-zeytin-urunleri-01

Zeytinyağı; Zeytin ağacı cennetteki iki ağaçtan biri olup meyvesinden çıkan altın suyu “zeytinyağı”yla anne sütüne en yakın özelliğe sahiptir. İçerdiğindeki antioksidan maddeler nedeniyle çocukluktan yaşlılığa yaşamımızın her döneminde sağlık açısından eşsiz nimetler sunan Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin yaprağı eski Mısırlılar tarafından gerek tüketim gerekse medikal anlamda yaygın bir şekilde kullanılmıştır.