Bursa’nın değerleri arasında yer alan havlu, Bursa’nın dünyaya sunduğu kadife dokunuşlu bir armağandır. Günlük yaşamın olmazsa olmazlarından havlunun Anadolu’da doğup büyüdüğü yer, Bursa’dır.

Daha önceleri insanların nasıl ve ne şekilde kurulandığı tarihin sayfalarında kayıtlıdır. Ancak yumuşacık havlularla kurulanma keyfini herhalde ilk kez Bursalılar yaşamış olsa gerek. Öyle ya, suları, çeşmeleri, hamamları ve kaplıcaları ile ünlü Bursa’nın havluyu icat etmesinden daha doğal ne olabilir ki?. . Bursa’da havlunun tarihi 300 yıl önceye dayanıyor.

bursa-havlusu-03
bursa-havlusu-08

Havluculuk, kadife dokumacılığının bir yan ürünü olarak doğmuştur. 18 yüzyıl başlarında kurulan iptidai el tezgâhlarda günde beş on havlu üretilerek başlanan bu güzel girişim, 3 asırdır gelişerek devam ediyor. Havluculuğun gelişmesinde Atatürk’ün rolünü de burada aktarmakta fayda var. Desinatör Hacı Hafız, Atatürk’ün portresini bir havlu üzerine işleyerek göndermiş.

bursa-havlusu-06
bursa-havlusu-04

Daha sonra Bursa’ya gelen Atatürk, özellikle havlu üretimi ve desinatörlüğün gelişmesi için yöre sanayicilerine yardımcı olmuştur. Genellikle pamuk ipliğinden yapılmakta olan Bursa havluları, önceleri el tezgâhlarında dokunurken, 1941 yılında kurulan Havluculuk Kooperatifi’nin çabalarıyla havluculuk modern tesislerin kurulmasıyla beraber gelişmeye ve dışa açılmaya; zaman içinde güçlü bir sanayi tarafından üretilmeye başlanmıştır.

bursa-havlusu-07
bursa-havlusu-02

Hamam havlusu, el havlusu, baş havlusu gibi çeşitleri olduğu gibi, günlük olarak kullanılan ile özel günlerde, düğün ve gelin hamamlarında, hediyelik olarak işlemeli veya sade püsküllü püskülsüz olarak yapılmaktadır.Bursa’da Kapalı Çarşı ve Hanlar bölgesinde sadece havlu ve hamam malzemelerinin satıldığı havlucular çarşısında geleneksel yöntemlerle dokunan havlular dışında fabrikalarda tasarlanarak dokunan havlular satılmaktadır.

bursa-havlusu-01
bursa-havlusu-09

Bursa’da havlu 18. yüzyıl başlarından itibaren el tezgâhlarında dokunmaya başlanmıştır.

Bursa havlularının dokuma yöntemleri 15. yüzyılda Osmanlı ve dünya saraylarına dokunan Bursa kadifelerinden alınmıştır. Geleneksel tezgâhlarda dokunan jakarlı, işlemeli ucu püsküllü havlular kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir.